Problematyka wydaje się prosta, a jednak jak pokazuje praktyka klientów wcale taką prostą nie jest. Więc od początku. Wprowadzenie zmian w spółce z o.o ma różne skutki prawne, w zależności od charakteru tych zmian – mogą one być konstytutywne lub deklaratoryjne. Poniżej postaram się wyjaśnić, co to oznacza w praktyce.
Podczas dokonywania zmian w spółce z o.o., warto pamiętać, że niektóre z tych zmian wejdą w życie- co oznacza, że zaczną obowiązywać- dopiero po ich zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym (jest to wpis konstytutywny) , a inne zmiany będą obowiązywać już od momentu ich uchwalenia (wtedy wpis sądowy ma charakter deklaratoryjny).
Wpis konstytutywny
Zmiany, które mają charakter konstytutywny, stają się skuteczne dopiero z chwilą wpisania ich do KRS. Istotne jest, że nie chodzi tu o dzień złożenia wniosku, ale o dzień wydania postanowienia o dokonaniu wpisu przez sąd rejestrowy.
Zmian które posiadają charakter konstytutywny mamy dwa rodzaje:
- wszelkie zmiany Umowy Spółki,
- rozwiązanie spółki po przeprowadzeniu likwidacji .
Przykładem zmian w umowie spółki które wejdą w życie z momentem wydania przez Sąd rejestrowy postanowienia:
- zmiana siedziby spółki (miasta),
- zmiana firmy (nazwy) spółki,
- podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego (jeżeli umowa spółki nie wyłącza podwyższenia kapitału ze zmian w umowie spółki),
- zmiana sposobu reprezentacji spółki,
- zmiana, dodanie lub wykreślenie PKD w przedmiocie działalności spółki.
Wpis deklaratoryjny
Zmiany o charakterze deklaratoryjnym stają się skuteczne już od momentu podjęcia uchwały przez uprawniony organ spółki, a ich zarejestrowanie w KRS służy jedynie upublicznieniu tego stanu rzeczy.
Przykłady takich zmian to:
- powołanie lub odwołanie członka zarządu,
- zmiana adresu spółki (bez zmiany siedziby),
- zmiana lub aktualizacja PKD ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców zawartych w umowie spółki,
- zbycie udziałów w spółce (zmiana wspólników).
Na przykład, jeśli uchwała o powołaniu członka zarządu została podjęta 1 września 2024 roku i z tym dniem przewidziane jest objęcie funkcji to uchwała ta obowiązuje z datą jej podjęcia, ale jeżeli objęcie funkcji zaplanowano na 1 października 2024 roku, to datą będzie 1 października.
Wnioski
Skuteczność wprowadzanych zmian w spółce z o.o. zależy więc od tego, czy mają one charakter deklaratoryjny czy konstytutywny. Należy dodatkowo zwrócić uwagę że walne zgromadzenie podczas jednego posiedzenia może podejmować zmiany o charakterze konstytutywnym i deklaratoryjnym. Jeżeli w trakcie posiedzenia Walne Zgromadzenie podejmuje pierwszą uchwałę w zakresie zmiany przedmiotu działalności, a drugą ustawę o powołaniu członka zarządu, to pomimo, że dwie uchwały wskazujemy w jednym wniosku do Sądu to pierwsza, będzie obowiązywała z momentem wydania postanowienia o wpisie przez Sąd, a druga z momentem jej powzięcia przez Walne Zgromadzenie
Często spotykam się z sytuacją w której banki lub instytucje wskazują, że członek zarządu może działać dopiero kiedy zostanie wskazany w KRS. JEST TO BŁĘDNE TWIERDZENIE i należy z tym walczyć. Tak sobie przyjął jedynie pracownik lub urzędnik, a nie ma to zupełnie poparcia w przepisach prawa. Wystarczy uchwała powołująca, którą musi taka osoba legitymować się przy podejmowanych czynnościach.
Tak więc mając w planach zmiany warto skonsultować je wcześniej z prawnikiem doświadczonym w obrocie gospodarczym, aby nie okazało się że błędy będą nas kosztować poświęcony na ich wprowadzenie czas, nerwy a w końcu też pieniądze. Jako przykład, planując rozszerzenie działalności należy wcześniej podjąć uchwały, aby uzyskać postanowienie o zmianach ponieważ zakup gruntów lub aktywów pod nową działalność, której nie mamy w umowie spółki może grozić wyeliminowaniem zakupu z kosztów podatkowych.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszym blogu, dlatego zapraszamy do śledzenia nowych wpisów